Java Developer – czy to zawód dla Ciebie?

utworzone przez | Lip 30, 2020 | Artykuł

Szukacie informacji o programowaniu i programistach? Najczęściej natrafiacie na stanowiska związane z programowaniem w Java? Nic dziwnego, Java jest bowiem jednym z najpopularniejszych języków programowania i to ona jest często polecana jako pierwszy język przy wkraczaniu na ścieżkę programisty. Nasi kandydaci często pytają nas o rady na temat pierwszych kroków w świecie IT oraz, czy nauka Javy zapewni im dobry start na rynku pracy. 
Postanowiliśmy zebrać informacje bezpośrednio u źródła. Przeczytajcie dlaczego Java jest tak popularna i co o swojej pracy mówią Java Developerzy.

Wybór języka programowania – Dlaczego Java?

Pośród wielu dostępnych języków programowania, które wciąż ewoluują, pojawiają się i znikają w świecie IT, Java jest jednym z najczęściej wybieranych i jej popularność wciąż rośnie. Jest to język o składni, która sprawia, że kod jest bardzo czytelny i przejrzysty.
Java posiada też jeden z największych ekosystemów, czyli gotowych bibliotek, łatwo dostępnych rozwiązań, z których wiele jest dostępnych za darmo. Nawet firmy takie jak Netflix czy Google udostępniają bezpłatnie wiele ze swoich projektów napisanych w Javie. Znajduje ona zastosowanie zarówno w małych, jak i dużych projektach dla wielu branż.

Według Artura, Java Developera z ponad 3 letnim doświadczeniem programistycznym, język Java jest: „czytelny i wygodny w użyciu, co daje możliwość szybkiej implementacji i łatwego utrzymania kodu. Istotne są również statystyki pokazujące popularność tego języka i zarobki developerów. (…) Java wypada bardzo dobrze, co daje komfort, że pracę zawsze się znajdzie i będzie przyzwoicie płatna.”

Jak wygląda praca Java Developera?

Zakres zadań programisty Java zmienia się wraz z rozwojem jego doświadczenia. O to jak wygląda praca na tym stanowisku zapytaliśmy bezpośrednio Java Developerów.

Początkujący Java Developer najczęściej pracuje przy dodawaniu prostych funkcjonalności, pisaniu testów, aktualizacji i poprawianiu błędów. Tak też było w przypadku Artura: „Moją pierwszą stycznością z profesjonalnym programowaniem był płatny staż, w trakcie którego miałem różne zadania. Były te mniej wymagające, jak rozwijanie dokumentacji czy zadania ćwiczeniowe, wprowadzające do Java. Były też zadania nieco ambitniejsze, jak pisanie testów jednostkowych do istniejących fragmentów kodu. (…)”.

Wraz z rozwojem umiejętności i nabywaniem doświadczenia, zakres obowiązków poszerza się i programista jest angażowany do poważniejszych zadań. „Moja praca polega na rozwiązaniu danego problemu/zadania za pomocą dostępnych mi narzędzi programistycznych. Jest to cykl, na który składa się analiza, w jaki sposób mogę dany problem rozwiązać. Implementacja tego rozwiązania, jego testowanie i dostarczenie – najlepiej porcjami, kolejno rozwijając funkcje aplikacji, które na koniec złożą się w całość rozwiązującą dany problem” – mówi Artur.

„Poza tym programista często zajmuje się dokumentowaniem rozwiązania, recenzowaniem kodu innych członków zespołu czy rzeczami nie związanymi z samym kodem, a usprawniającymi pracę, np. konfiguracja automatycznych wdrożeń, zmian, etc.” – dodaje Maciej, Java Developer z ponad 7 letnim doświadczeniem.

Jak nauczyć się programowania w Java?

Naukę programowania można porównać do nauki języków obcych, która jednym przychodzi naturalnie i łatwo, a od innych wymaga czasu. Należy także oswoić się z faktem, że nauka nigdy się nie kończy. Java wciąż się rozwija i jest wykorzystywana w bardzo wielu branżach, dlatego zdobyta wiedza będzie wymagała aktualizowania.

Niezależnie od tego czy programista jest dopiero na początku swojej ścieżki zawodowej, czy pracuje od wielu lat w swoim zawodzie, wciąż musi się rozwijać, uczestniczyć w szkoleniach, czytać artykuły i książki. Bardzo ważne na początku jest także wsparcie bardziej doświadczonych osób.

Programowania można nauczyć się na studiach, ale jest też dużo osób, które postanowiły zmienić branżę i pójść w kierunku zupełnie innym, niż wskazuje zdobyte przez nich doświadczenie. Pracownicy banków czy administracji postanawiają zmienić branżę i zaistnieć w świecie IT. Na rynku dostępnych jest dużo kursów i szkół programistycznych, jednak o to, od czego najlepiej rozpocząć przygodę z językiem Java zapytaliśmy programistów.

Według Kamila, Java Developera o ponad 5 letnim doświadczeniu, najlepiej „(…)najpierw zmierzyć się w domu z napisaniem prostych programów i zobaczyć, czy kogoś to interesuje. Ja pisałem swoje pierwsze programy jeszcze przed studiami i wiedziałem wtedy, czego mogę się spodziewać.”
Maciej z kolei twierdzi, że „(…) Lepiej unikać nowszych, mocno specjalistycznych języków, takich jak np. Go czy Rust. Jeśli nie ma się wykształcenia technicznego, to moim zdaniem, lepiej zainteresować się językami z dynamicznym zarządzaniem pamięcią. (…) Z językiem typu Python, Java, czy Ruby będzie łatwiej wystartować. Dodatkowo, te języki mają taką zaletę, że jest do nich dostępnych dużo bibliotek więc, przy odrobinie chęci, można zbudować coś interesującego, nawet nie do końca rozumiejąc jak wszystko działa.”

Dla Macieja istotne są także „(…) cierpliwość i wytrwałość. W dzisiejszych czasach mnóstwo osób jest zainteresowanych przebranżowieniem. (…) Wiedzę można zdobywać wszędzie, zarówno na bootcampach, meetupach, w Internecie, czy książkach. Trzeba tylko pamiętać o jednym – nie można poprzestać na wiedzy teoretycznej. Jeśli trafimy na interesujący artykuł dotyczący programowania, to warto spróbować chociażby przepisać (nie przekopiować!) kod, który się tam pojawiał. Jeśli natomiast zdecydujemy się na bootcamp, to nie można poprzestawać na wiedzy uzyskanej tam. Osoba, która po skończeniu bootcampu w ogóle nie programuje, a tylko czeka aż praca się trafi, ma niestety małe szanse na sukces.”

Dobry programista – czyli jaki?

Jak w każdym zawodzie są cechy i umiejętności, które sprawiają, że programista pracuje po prostu lepiej, a współpraca z nim jest znacznie łatwiejsza. Do podstawowych należą oczywiście umiejętności informatyczne, takie jak znajomość składni języka, frameworków, baz danych i bibliotek oraz znajomość języka angielskiego, w którym napisanych jest większość materiałów szkoleniowych.

Ważną cechą jest, przede wszystkim, zwracanie uwagi na szczegóły, znacznie ułatwiające pracę przy pisaniu tysięcy linijek kodu. Samodyscyplina to kluczowa cecha pomocna przy ciągłym uczeniu się zmieniających się technologii, rozwijaniu swoich umiejętności i wiedzy.
Programista powinien też posiadać umiejętności komunikacyjne, które pomogą we wspólnym rozwiązywaniu pojawiających się w trakcie pracy problemów oraz usprawnią przebieg spotkań projektowych. „(…) Kodowanie nie jest główną czynnością wykonywaną w ciągu dnia. Większość czasu zajmuje przeważnie wymyślenie rozwiązania problemu, często również robi się to w grupie.” – Mówi Maciej.

Według Karola, programisty Java o ponad 10 letnim doświadczeniu, istotne są także: „Cierpliwość i chęć do ciągłej nauki – w tym zawodzie, jeżeli się nie rozwijasz i nie aktualizujesz swojej wiedzy na bieżąco (nie raz na 5 lat, a co 2-3 miesiące) zostajesz w miejscu i ciężko się będzie z tego podnieść. Dobre projekty zezwalają na taką naukę w naturalnym trybie programowania.”
„(…) Programista musi „czuć” swój zawód i ciągle chcieć się rozwijać” – reasumuje Maciej.

Według Bartłomieja, Java Developera z ponad 10 letnim doświadczeniem, dobry programista powinien mieć również: Luźne nastawienie, u programistów rzadko trafia się na sztywniaków. Powinien stawiać na samodzielne podejście do problemów, ale i umieć komunikować się z zespołem, gdy nie może sobie poradzić.”

Język programowania, podobnie jak język mówiony, wciąż ewoluuje i będzie od Was wymagał ciągłej nauki. Czy warto? Java dzięki wszechstronności zastosowania może zagwarantować Wam udział w różnorodnych projektach dla wielu branż. Pamiętajcie jednak, że praca programisty to nie tylko wiedza techniczna, ale i kompetencje miękkie, które pozwolą Wam na efektywną współpracę z zespołem. Jeśli spełniacie te warunki, jesteście wciąż głodni wiedzy i nie obca Wam praca zespołowa, możecie śmiało spróbować swoich sił w świecie IT. W końcu sam Donald Knuth, jeden z pionierów informatyki, stwierdził, że „Ludzie sądzą, że informatyka to sztuka dla geniuszy, ale w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. To praca wielu zwykłych ludzi, którzy razem tworzą coś większego, jak mur zbudowany z wielu małych kamieni.”

Autor: Agnieszka Lech, Konsultant ds. rekrutacji IT

 

Wpisy, które mogą Ci się spododać

Jak koronawirus wpłynie na gospodarkę?

Jak koronawirus wpłynie na gospodarkę?

To, że #koronawirus zmieni wiele sektorów gospodarki, w tym także branżę IT, nie ulega wątpliwości. Pytanie, które należy sobie zadać – czy zmieni na lepsze , czy na gorsze?

Tester oprogramowania, czyli jak coś zepsuć

Tester oprogramowania, czyli jak coś zepsuć

"Kim jest tester oprogramowania? To osoba, która na wielu płaszczyznach testuje program czy aplikację i krótko mówiąc, chce doprowadzić do jego zniszczenia. Może nie dosłownie, ale na pewno do wystąpienia błędów, które mogą utrudniać użytkownikowi pracę." O tym jakie...